Książki, Zapowiedzi

Co kryje mętna i czarna woda, czyli “Świątynia na bagnach. Bramy ze złota. Tom 1” autorstwa Michała Gołkowskiego

Co kryje mętna i czarna woda, czyli “Świątynia na bagnach. Bramy ze złota. Tom 1” autorstwa Michała Gołkowskiego

Samotnik, mizantrop oraz introwertyk. Tak sam siebie określa Michał Gołkowski, autor powieści “Stalowe Szczury: Błoto”, uznanej wśród czytelników literatury fantastycznej. Urodził się na 17 lutego 1981 roku w Sochaczewie. Z wykształcenia jest lingwistą. Oprócz pisania książek, pracuje również jako tłumacz języka rosyjskiego i angielskiego. Często w tej roli asystuje najważniejszym politykom w kraju. Jego debiutancką książką był “Ołowiany Świt” wydany w 2013 roku. Był to jednocześnie początek cyklu o nazwie  S.T.A.L.K.E.R. Kolejne pozycje w jego ramach, to:

  • Drugi brzeg
  • Droga donikąd
  • Sztywny
  • Powrót

Nazwa tej serii jest nieprzypadkowa, bowiem powieści opowiadają o przygodach stalkera Miszki. Od tamtej pory ukazało się czternaście książek jego autorstwa, które osadzone są w pięciu różnych uniwersach. Najnowsze dzieło Michała Gołkowskiego, wydane w kwietniu 2019 roku, to Świątynia na bagnach. Bramy ze złota. Tom 1”.

Powieść o zaufaniu i zdradzie oraz…

Bohaterem najnowszej powieści Gołkowskiego jest Zahred. Postać, która czyha pośród trzęsawisk i moczarów. W pewnym momencie wyrusza on poza granice znanego mu świata, a wszystko za sprawą wyroku wydanego przez kapryśnych bogów. Choć jego klątwa nie powinna do tego dopuścić, to jednak w końcu Zahred zostaje odnaleziony przez młodego chłopca. Ten, widząc postać zawieszoną pomiędzy życiem a śmiercią, zwraca uwagę, że są na świecie miejsca, gdzie rzeczywistość wymyka się uznanym prawom. Jak wpłynie to na umysł młodego człowieka? Czy pewne zwyczaje mogą zamienić się w obrządki? I czy wówczas nawyk stanie się świętym rytuałem?

Na te wszystkie pytania czytelnicy odnajdą odpowiedź, śledząc kolejne strony “Świątyni na bagnach. Bramy ze złota. Tom 1”. To opowieść o uczuciach i emocjach. Mamy tu do czynienia ze zdradą i nienawiścią, ale także z zaufaniem i miłością oraz bezrefleksyjnymi przekonaniami, czyniących z ludzi widzących ślepców. To także historia, w której przemoc może zgładzić dalsza przemoc. A przede wszystkim o pół bogu, pół człowieku, który jest więźniem mieszkającym w złotej klatce.

Uczy się od najlepszych

Michała Gołkowskiego przygoda z pisaniem powieści zaczęła się od przeczytania książki zatytułowanej “Ślepa Plama” autorstwa Wiktora Noczkina. Polak przyczynił się nawet do wydania jej w Polsce, tłumacząc ją na język ojczysty. Zainspirowany pracą i lekturą książki, postanowił własne pomysły przełożyć na papier. Półtora miesiąca – tyle zajęło Gołkowskiemu napisanie pierwszej swojej książki! Jego powieści charakteryzują się przede wszystkim czarnym humorem i dużą dawką absurdu. A przy tym mało jest tematów, które autor uznawałby za “świętości”.