Deaf do dance

Zajęcia taneczne dla osób niesłyszacych oraz KODA.

„Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie to zrobione„ Nelson Mandela.

Powszechnie w społeczeństwie panuje przekonanie, iż “osoby głuche nie mogą tańczyć”. Postanowiliśmy obalić ten mit, czego dowodem jest projekt “Deaf Do dance”

W terminie 31.03-28.06.2017 Fundacja Art of breaking realizowała zadanie publiczne Deaf do dance – Wierzę w siebie, dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Deaf Do Dance – Wierzę w siebie to trzymiesięczny projekt zajęć tanecznych dla dzieci i młodzieży Głuchej w wieku szkolnym. Projekt był realizowany poprzez prowadzenie tanecznych zajęć (style taneczne Breakdance i Hip-Hop), sprzyjających funkcjonowaniu społecznemu osób niesłyszących zarówno między sobą jak i z grupami słyszącymi oraz stworzenie filmików instruktażowych z wykorzystaniem tanecznego autorskiego języka migowego «Breaking Deaf Code». Projekt w głównej mierze skupiał się na rehabilitacji psychoruchowej i społecznej poprzez warsztaty taneczne.

Cykl zajęć tanecznych włącza: naukę poczucia rytmu, stepping, Breakdance i Hip-Hop. Zajęcia były prowadzone przez trenerów tańca z wieloletnim doświadczeniem. Cykl typowych zajęć tanecznych dla dzieci w wieku szkolnym dostosowany do potrzeb Głuchych prowadzonych z udziałem osoby posługującej się polskim językiem migowym – 36 godzin zajęć dla conajmniej 20 osób, podzielonych na dwie grupy wiekowe: dzieci z szkoły podstawowej i młodziej z klas gimnazjalnych i licealnych. W celu integracji osób Głuchych z rówieśnikami pełnosprawnymi o podobnych zainteresowaniach, w projekcie zaproponowaliśmy 4 trening wspólne, co przyczyniło się do nawiązania kontaktów między dwoma grupami.

BEZPŁATNE ZAJĘCIA ODBYWAŁY SIĘ W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM NR 4 – UL. KRZYWIECKIEGO 20

Partnerzy projektu: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy NR 4, Łódzki Oddział Polskiego Związku Głuchych

Taniec jest nie tylko świetnym pomysłem na hobby dla osób głuchych, ale przede wszystkim znakomitym sposobem na rehabilitację psycho-ruchową oraz społeczną. Dla naszych podopiecznych taniec stał się sposobem wyrażania siebie, budowania poczucia własnej wartości, szansą przełamania barier komunikacyjnych oraz drogą do tworzenia nowych relacjiWarto zaznaczyć, iż projekt przełamuje szereg stereotypów zarówno w myśleniu samych Głuchych, ich otoczenia jak i społeczeństwa.

Taniec to nie tylko zabawa, ale także technika terapeutyczna dająca możliwość wyrażania swoich emocji, która pomaga uwolnić się od stresu. Poprzez zajęcia wpływamy na stworzenie nowego zasobnego środowiska, w którym każdy jest równy, a zarazem inny. To nie znaczy, że ktoś jest lepszy czy też gorszy, naszym mniemaniu “Inny” oznacza wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny, a głównym celem w takim środowisku jest stanie się najlepszą wersją siebie!

O projekcie Edyta Tomasik z Polskiego Związku Głuchych:

“Osoby niesłyszące często myślą w taki sposób: “nie mogę tańczyć: hip hop albo breaking bo nie słyszę… Ewentualnie mogę się poprzyglądać i pozazdrościć”. Projekt “Deaf do dance” pokazuje, że można przełamać ten stereotyp, a bariera nie jest, aż tak wielka jakby się wydawało. Uczestnicy projektu zaczynają rozumieć, że dzięki ciężkiej, regularnej pracy (ćwiczeniom ) można osiągnąć więcej niż przypuszczali. Młodzież zaczyna wierzyć w siebie i podnosić swoją samoocenę, a to bardzo dobrze wpływa na rozwój myślenia. Zaczynają myśleć w taki sposób: “ok, spróbuję, może mi się uda”, albo “Wierzę, że dam sobie radę! ” Przestają zakładać: “nie, nie dzięki, to nie dla mnie, bo jestem osobą głuchą”.
Wierzę, że dzięki temu projektowi jak będą dorośli to poradzą sobie lepiej w życiu, będą mieli takie pozytywne nastawienie, że nie ma rzeczy niemożliwych!

 

Co robimy?

  • Przeciwdziałamy wykluczeniu dzieci i młodzieży niesłyszącej
  • Przełamujemy bariery komunikacyjne
  • Stymulujemy rozwój i wzmacniamy potencjał uczestników
  • Łamiemy stereotypy dotyczące możliwości osób Głuchych, oraz dzieci z rodzin KODA